Поради як обрати майбутню професію

«Як вибрати майбутню професію?» — це питання постає перед кожною людиною. Вибір професії — справа нелегка, але необхідна, адже щасливе й успішне життя багато в чому залежить від роботи, яку виконує людина.Так, як же правильно вибрати професію? У першу чергу потрібно зважити всі «за» і «проти», необхідно подумати над наступними питаннями:

Інтерес до професії. Хоч невеликий, але він повинен бути. Нецікава робота не приносить ні радості, ні задоволення. Зате вона може стати причиною стресу і депресії.

Можливість розвинути здібності і таланти. Люди, які знаходять професію, яка відповідає цьому критерію, відчувають себе на роботі, як риби у воді. Вони можуть виявити свої таланти і спробувати знайти їм застосування у майбутній професії.

Заробітна плата. Якщо на роботі будуть мало платити, доведеться або шукати додаткову роботу або міняти професію. До професії, яка не приносить доброго доходу інтерес втрачається і люди намагаються швидше знайти їй заміну. Якщо Ви не хочете, щоб таке сталося з Вами, всерйоз задумайтесь над тим, скільки грошей хочете отримувати і вже відповідно до Ваших запитів обирайте професію. Але потрібно пам’ятати ще про один момент. Він стосується кар’єрного зростання. Багато професій (такі як бармен, офіціантка, танцівниця і т.д.) дають можливість заробити легкі й швидкі гроші. Але в цих професіях не передбачений кар’єрне зростання, а значить, з часом танцівниця буде отримувати стільки ж, скільки отримувала, коли тільки починала працювати. А робота, наприклад, банківського службовця, на початковому етапі може оцінюватися значно нижче. Однак з часом, ця людина просувається по службових сходах і отримує з кожним разом все більше. Тому якщо робота Вам підходить, але Ви незадоволені заробітною платою, дізнайтеся про можливості та перспективи кар’єрного зростання. При гарній і сумлінній роботі скоро Ви будете отримувати більше, ніж Вам пропонували спочатку.

Професійно важливі якості. Не варто обирати кар’єру співачки, маючи поганий голос, або космонавта — маючи слабке серце. Кожна професія вимагає від людини певних здібностей, знань і умінь і якостей. Розглядаючи різні види професій, подумайте, якими якостями повинна володіти людина в кожній з них. Після цього запитайте себе: «А чи є у мене ці професійно важливі якості? Чи зможу я добре працювати і отримувати задоволення від такої роботи? ».

П’ятий критерій — затребуваність на ринку праці. Не секрет, що зараз спостерігається надлишок економістів та юристів. Отже, людям з такою спеціальністю важко знайти собі роботу. Вибираючи професію, оцініть шанси на майбутнє працевлаштування. Для цього можна звернутися до служби зайнятості, тут Ви дізнаєтесь, яких професій на сьогодняшній день потребує суспільство.

п-01

Вибір професії - не хвилинна справа, це може виявитися найбільш важким рішенням у вашому житті.

10 КРОКІВ ДО ВИБОРУ ПРОФЕСІЇ:

 1. Дізнайтеся якомога більше про різні професії (інформація від учителів, психолога, батьків, знайомих, з літератури, Інтернету і т.п.), щоб було із чого вибирати.
 2. Складіть перелік вимог до професії, яку обираєте.
 3. Визначте, наскільки всі перераховані вимоги значимі.
 4. Зберіть інформацію про те, які професії користуються попитом сьогодні на ринку праці, і спрогнозуйте, які будуть потрібні через 5-7 років.
 5. Проаналізуйте, чи розвинені у Вас професійні якості, чи відповідають ваші інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров'я вимогам професії.
 6. Проаналізуйте, яка професія із усього списку найбільше підходить Вам по всіх пунктах.
 7. Щоб переконатися у правильності Ваших міркувань, обговоріть своє рішення із друзями, батьками, учителями, психологом, профконсультантом.
 8. Виберіть навчальний заклад (професійне училище, ліцей, коледж, технікум, ВНЗ, курси і т.п.), де б ви змогли отримати обрану професію.
 9. Підберіть запасні варіанти цілей і шляхів їх досягнення на випадок появи нездоланних перешкод.
 10. Обдумайте свій вибір ще раз, оцініть кожен свій крок.

Формула вибору професії

Складіть список професій, які найбільше Вам підходять, тобто ті, які:

 • подобаються;
 • здаються цікавими і перспективними;
 • підходять для реалізації життєвих планів;
 • в яких Ви могли б проявити себе завдяки своїм здібностям;
 • є актуальними на ринку.

В даному випадку можна скористатися формулою:

п-02

"ХОЧУ" + "МОЖУ" + "ТРЕБА" = "ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР ПРОФЕСІЇ"

”Хочу” – намагання особистості, тобто твої інтереси, нахили, мотиви, плани, професійні наміри. Це те заняття, яке ти робиш з інтересом, з бажанням, за власною ініціативою (як у школі, так і в позаурочний час). Якщо вибрана справа подобається, то ти охоче будеш працювати, підвищувати свою кваліфікацію, користуватися авторитетом, і в результаті, більше зароблятимеш.

”Можу” – можливості особистості, тобто твій стан здоров’я, наявний досвід (знання, вміння. навички), психофізіологічні якості, здібності до різних видів діяльності. Наприклад, в якихось справах ти більш успішний, довго можеш займатися цією справою не втомлюючись, а в інших, навпаки, швидко починаєш нервувати, сердитись, у тебе нічого не виходить.

“Треба” – потреби суспільства, тобто твої уявлення про обов’язок, моральні установки, ціннісні орієнтації, знання світу професій і про перспективні спеціальності, які користуються попитом на ринку праці, і вірогідність працевлаштування за обраною професією. Тому вибираючи професію потрібно узгодити свій вибір з потребами суспільства в кадрах.

Для цього потрібно скласти три списки професій:

 • ті, які здаються привабливими, подобаються;
 • відповідають Вашим здібностям, талантам і можливостям;
 • на які існує попит.

Якщо у всіх трьох списках опиняться однакові професії, вибір зроблений!

Оцініть так звану конфліктну зону. Чи не суперечить обрана професія в з Вашими переконаннями, життєвими цінностями, наскільки реальні можливості працевлаштування за спеціальністю, який рівень професійної підготовки необхідний, чи задовольняють Вас зміст, характер і умови праці.

До речі, не всі знають, що кожна професія має певні показання і протипоказання за станом здоров'я. Адже не враховувати таку важливу складову процесу вибору було б безрозсудно. Тому не забудьте відвідати лікаря і між іншим дізнатися у нього, наскільки ваше Здоров'я відповідає обраній професії.

Як доказ того, що здоров'я людини може вплинути на її трудову діяльність, наведу всього один приклад як позитивного, так і негативного впливу стану здоров'я на вибір професії.

Зір, наприклад, вводить певні обмеження для можливого вибору професій: дальтонік ніколи не одержить права на управління автомобілем, а значить, така людина не зможе стати шофером. Більшість лікарських професій вимагає хорошого зору і здатності тонко розрізняти кольори.

Але! Навіть повна відсутність зору не перешкодить працювати масажистом, скажу навіть більше, що саме люди без зору серед масажистів цінуються якнайбільше, оскільки, втративши одне відчуття, людина має здатність "бачити" руками і руки у неї стають воістину цілющими.

Здається, прикладів досить, тепер перейдемо безпосередньо до техніки вибору професії. Складіть список якостей "ідеальної" для Вас роботи. З усього списку виберіть 10 найважливіших. Оцініть кожний критерій за 10-бальною шкалою.

Потім спробуйте визначити, наскільки Ви відповідаєте вимогам кожної з обраних професій. Теж в балах, щоб потім можна було порівняти і досить точно оцінити значимість кожного з критеріїв. Проаналізуйте, чи розвинені у Вас необхідні професійні якості, чи відповідають ваші інтелектуальні здібності, психологічні особливості, стан здоров'я вимогам професії. Потім проведіть аналіз:

Підсумуйте і проаналізуйте результати. Ви зрозумієте, яка професія з усього списку більше за інші підходить Вам по всіх пунктах, обговоріть своє рішення з друзями, батьками, вчителями, психологом, профконсультантом.

Не забудьте прислухатись до інтуїції. Під час такого аналізу раптово виникає нез'ясоване розуміння того, що, наприклад, найбільш ідеальна за всіма параметрами професія викликає сумнів, або ж не подобається. Це і є інтуїція, прислухайтеся до неї, подібні речі просто так не відбуваються.

Визначте основні практичні кроки до успіху: в якому учбовому закладі можна здобути потрібну освіту, як розвивати в собі професійно важливі якості, де можна одержати практичний досвід роботи за обраною спеціальністю, як підвищити свою конкурентоспроможність на ринку праці.

Маршрут «Пошук себе»: як не збитися зі шляху?

На шляху до мети найважливіше — прокласти правильний маршрут.

Мрійте. Малюйте у своїй свідомості картину ідеального робочого дня. Як і де він починається і завершується? Ви приходите в офіс чи працюєте віддалено? Комунікуєте з людьми чи взагалі нікого не бачите за весь робочий день? Які обов’язки виконуєте, а з чим взагалі не маєте справу?

Простий спосіб зрозуміти, яку професію обрати

Допомогти можуть дві вправи:

 1. Уявіть, що робота для вас — не засіб отримання прибутку. Уявіть, що ви забезпечені до кінця життя і маєте усі необхідні ресурси для навчання та розвитку. Чим би ви хотіли займатися у такому випадку?
 2. Уявіть, що ваша робота — не просто те, чим ви займаєтесь умовні 8 годин на день, а спосіб життя і самореалізація. Який спосіб життя передбачає така професія, що ви маєте робити і скільки заробляти? Які перед вами відкриються можливості? З якими складнощами ви зіткнетеся?

Пробуйте нове. Вас не влаштовує актуальний стан речей — отже, потрібно відкрити себе для того, чого у вашому житті ще не було. Що ви давно хотіли спробувати? Найкращий час протестувати щось нове — просто зараз.

Прислухайтесь до себе. Іноді для цього потрібно взяти паузу — наприклад, поїхати у відпустку. На те, щоб зрозуміти свої бажання та потреби, іноді потрібен час. А ще знайдіть спосіб щодня знаходити час на те, що вам подобається: спорт, хобі тощо.

Вивчайте себе та свої інтереси. Можливо, зараз ви щодня читаєте статті певної тематики, переглядаєте відео чи відвідуєте виставки, але досі не замислювались про те, що це зацікавлення може перерости у професію.

Накресліть бажану кар’єрну траєкторію

Подумайте, якою б ви хотіли бачити свою кар’єру:

 • горизонтальною: ви розвиваєтесь як експерт;
 • вертикальною: ви розвиваєтесь як управлінець;
 • зигзагоподібною: ви розвиваєтесь у різних напрямках і вивчаєте суміжні сфери.

Далі оберіть сферу, яка вас приваблює, і посаду, якої прагнете. Це необов’язково має бути СЕО власної компанії. Можливо, ви бачите себе керівником певного департаменту, експертом вузької спеціальності чи, навпаки, — фахівцем широкого профілю (наприклад, від SMM до PR та маркетингової аналітики).

Тут важливо враховувати ситуацію на ринку праці і затребуваність обраної професії найближчим часом: чи не перевищує пропозиція попит і чи не автоматизують вас у недалекому майбутньому?

Як перевірити, чи це «та сама» робота?

Якщо ви лише приблизно уявляєте, чим хочете займатись, ваші уявлення можуть бути туманні або ідеалізовані. Щоб не було занадто великого розриву між очікуванням і реальністю, дотримуйтесь наступних порад.

 1. Дізнайтесь про професію якомога більше: читайте книги, відвідуйте конференції, стежте за лідерами думок.
 2. Розпитайте про роботу людину, яка вже працює у цій сфері: вона допоможе оцінити реальну ситуацію. Спитайте про розклад, труднощі та виклики, ситуацію на ринку праці та перспективи працевлаштування.
 3. Спробуйте отримати невеликий досвід у професії – як стажер або волонтер.
Кiлькiсть переглядiв: 634

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.

Дата останньої зміни 23 Травня 2023

Фотогалерея